DHMİ-2.6-Elektrik kuvvet tesisatı tali tabloları

Tüm kuvvet tesisatı tabloları “Dağıtım Panoları ” bölümünde anlatılan genel özelliklerde olacaktır. Bunlara ilaveten;

Tablolar projesinde gösterildiği şekilde sıva altı veya sıva üstü montaja uygun l,5mm DKP sac dan mamul olacaktır.

Sıva üstü montaja uygun tablolar duvara monte edilirken özel montaj parçaları ile duvardan en az 3mm açığa monte edilecektir. Şaft içinde monte edilen sıva üstü tabloları ise kablo geçişi için özel imal edilmiş metal konstrüksiyonlar üzerine montajı tavsiye edilir.

Sıva altı montajı sac tablolar, duvara ankastre montaj için profil demirden mamul bir tespit çerçevesine sahip olacaktır.

Sıva üstü tablolarda alt ve üst yüzeylerde kablo girişleri için delikler olacak, her deliğe kablo kesitine uygun ebatta PVC veya pirinç rakor takılacaktır. Sıva altı tablolarda ise PVC borular tablo içine kadar uzanacaktır.

PVC boru ile giriş yapılan tablolarda boru tablo içinden erişilebilecek şekilde kesilecektir.

Tüm tablolarda giriş delikleri ve rakorları imalatın bitmesinden sonra macun ile tıkanacaktır.

Tüm tablo ekipmanı ön yüzden sökülüp takılabilecektir.

Tablo içi ana enerji dağıtımı, tablonun ebatlarına göre, baralar ile, anahtarlı otomatik sigorta dağıtım baraları ile veya kablo ile yapılabilecektir. Ancak yukarıda belirtilen tüm elemanlar uygun şekilde yalıtılmış olacaktır.

Tablolarda çıkış yönüne göre altta ve/veya üstte ray klemens grubu, nötr ve toprak barası bulunacaktır. Hem alttan, hem üstten çıkış alınan tablolarda nötr ve toprak baraları düşey bakır iletkenlerle birleştirilecektir. Nötr bağlantısı için kullanılan iletken mutlaka yalıtılmış olacaktır.

Çıkış sayısının fazla olması nedeniyle ray klemens sayısı pano genişliğini aşarsa klemensler, kontrollüğün da izni alınarak, kademeli olarak döşenebilir.

Tüm tablolarda menteşeli kapağın altında şalter ve klemensleri tam olarak örten bir örtü plakası bulunacaktır. Örtü plakası üzerindeki deliklerle sadece şalterlere kumanda etmek mümkün olacak, plaka sökülmeden herhangi bir şekilde akım taşıyan elemanlara erişmek mümkün olmayacaktır.

Örtü plakası iki parçadan oluşacak ve birinci parça şalterlerin, ikinci parça klemens grubunu örtecektir.

Örtü plakaları kolay tutunabilmeleri için plastik tutma başlıklarına sahip olacaktır. Ayrıca pano ekipmanına ait etiketleme örtü plakası üzerinde yapılacaktır. Kontrollüğün istemesi halinde örtü plakası mühürlenebilir özellikte imal edilecektir.

Tüm ölçü ve gösterge ekipmanı ile sinyal ve kumanda butonları panonun örtü plakasına monte edilecektir.

Tabloların montaj konumları kontrollük tarafından belirlenecektir.

Sıva altı tip tabloların kapak rengi ve/veya kaplaması konusunda kontrollüğün istekleri göz önüne alınacaktır. Etisan Enerji tablo ön kapaklarının dekorasyon ile tam uyumlu olmasından sorumludur.

Tablolarda bulunması gereken otomatik kontrol ekipmanı için imalattan önce mekanik sistemler ekibi ile irtibata geçilecek, gerekli cihazlar ve bağlantı şemaları temin edilecektir. Elektrik projesinde gösterilmemiş olsa dahi Etisan Enerji otomatik kontrol ekipmanını, verilecek bağlantı şemaları doğrultusunda monte etmekle yükümlüdür.

Tüm DHMİ Elektrik Şartnamelerini incelemek için tıklayınız

Bu yazı Genel, Şartname kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.