DHMİ-2.1-Dahili elektrik tesisatı yöntemleri

Sıvalı Hacimler

Projede başkaca belirtilmedikçe, tavan ve/veya duvarları sıvalı olan hacimlerde elektrik iç tesisatı, sert PVC borular içinde sıva altı olarak yapılacaktır. Geçilmesi veya dönülmesi zor olan yerlerde, olabildiğince kaçınmak ve hiçbir durumda 50 cm’yi aşmamak koşuluyla, bükülgen PVC borular kullanılabilecektir.

Brüt Beton Yüzeyli Hacimler

Projede başkaca belirtilmedikçe brüt veya ince bir dekoratif malzeme tabakası ile kaplı beton tavan ve/veya duvarları olan hacimlerde elektrik iç tesisatı, kurşunsuz antigron kablolarla  veya plastik kanallar içine döşenecek kablolarla sıva üstü olarak yapılacaktır. Bina dış yüzeylerinde bu kablolar galvaniz çelik borular içine alınacaktır.

Makina Odaları

Kalorifer, klima, dizel-jeneratör grubu, vb. teçhizatın bulunduğu hacimlerde projede başkaca belirtilmedikçe, tesisat kurşunsuz antigron kablo ile sıva üstü olarak yapılacaktır. Mekanik darbelerden korumak amacıyla, zeminden 1.50 m yüksekliğe kadar olan tesisat galvaniz çelik boru içine tesis edilecektir.

Trafo Binaları

Trafo binalarında, projede başkaca belirtilmedikçe, tesisat kurşunsuz antigron kablo ile sıva üstü olarak yapılacaktır.

Kuvvet Tesisatı

Kuvvet tesisatı projelerde gösterildiği şekilde kablo tepsileri ile tavandan veya galvaniz boru içinde döşemeden yapılacaktır.

BİNA GİRİŞ-ÇIKIŞLARI

Projede başkaca gösterilmedikçe, besleme, kumanda ve haberleşme kablolarının binaya girişi veya binadan çıkışı galvaniz çelik boru ile yapılacaktır. Giriş veya çıkış boruları, bina dış duvarından en az 1 m uzaklıkta ve zemin seviyesinden en az 70 cm aşağıdaki bir noktada başlayacak ve döşeme betonunun veya duvarın içinden geçirilerek bağlantının yapılacağı pano, tablo veya bağlantı kutusuna kadar götürülecektir. Boruların sayısı ve çapları, Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğine uygun olacak, kablo sayısı ve dış çaplarına göre seçilecektir. Boruların kıvrılma yarı çapı, içinde geçirilecek en büyük kablo dış çapının 15 katından az olmayacaktır. Kablo giriş rögarı bulunan binalarda girişler bu rögardan yapılacaktır.

Tüm DHMİ Elektrik Şartnamelerini incelemek için tıklayınız

Bu yazı Genel, Şartname kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.